Не се плашете от броя на продуктите, това изключително вкусно ястие се приготвя много лесно. У нас е на почит през студените месеци, особено ако има и червено винце :))) Единственото неудобство е, че е необходимо повечко време за приготвянето му.
Продукти:
1кг телешки жили
1кг дребни картофи
3 големи моркова/или 4-5 малки/
3 глави кромид лук
2 червени чушки
1 глава чесън
3-4 домата
1ч червено вино
2сл брашно
стрък целина, китка магданоз
малко чубрица, 3 дафинови листа
сол, около 10 зърна чер пипер
олио
Телешките жили се нарязват на парчета с големина на кибритена кутийка /показвам ви какви инструменти използвах за тази трудна операция :)))/.
В намаслен гювеч се слагат всички продукти, като някои също се нарязват - моркови, лук, чушки, подправки, домата се настъргва, а картофите и скилидките чесън се слагат цели. Налива се виното, две-три чаши вода/може и още ако искате да има повечко сосче/, поръсва се с 2-3 лъжици олио, похлупва се и се слага в студена фурна. Първият час се пече на 200С, а останалите 4-5 часа - на 100-150С.
В намаслен гювеч се слагат всички продукти, като някои също се нарязват - моркови, лук, чушки, подправки, домата се настъргва, а картофите и скилидките чесън се слагат цели. Налива се виното, две-три чаши вода/може и още ако искате да има повечко сосче/, поръсва се с 2-3 лъжици олио, похлупва се и се слага в студена фурна. Първият час се пече на 200С, а останалите 4-5 часа - на 100-150С.
При копиране на материали от блога, моля посочвайте източник!
Маги, изглежда много вкусно и сочно! Супер!
ОтговорИзтриванеТраяна
Благодаря ти Траянче, трудно се режат, но след толкова часа печене в керамичния гювеч стават "мозък"!
ОтговорИзтриванеМаги страхотно изглежда ястието. Аз ги приготвям по почти същия начин - "Гърне по горнооряховски" му викаме ние!
ОтговорИзтриванеХубава седмица!
Деси, останала съм с впечатлението че горнооряховското гърне се прави от джолан, т.е. месо, и затова името на рецептата ми е телешки жили в гювеч. Благодаря ти за комплимента, стават много вкусни наистина :)))
ОтговорИзтриванеГорнооряховското гърне се приготвя от жили и опашки. Обаче безспорно всичко приготвено в гърне е по-вкусно!
ОтговорИзтриванеПоздрави и хубави почивни дни!
Благодаря ти Деси, и на теб хубава почивка!
ОтговорИзтриванеоо Маги, страхотно изглежда!И аз днес съм се приготвила за гърне, но с телешки джолан :) Нямам търпение :)
ОтговорИзтриванеАни, стават чудни жилите, направо се топят, аз го пека предимно нощем заради много часове на печене :)
ИзтриванеБлагодаря и приятна неделя :)
Скъпа, Маги,
ОтговорИзтриванеВие започвате с предупреждението, да се плашим от количеството, а слагате само един килограм жили. Гърнето събира 3-4 килограма, като има място и за другите продукти. За мен домати, целина и чубрица са излишни.
Предупреждавам за броя, а не за количеството на продуктите, а и най-важна е големината на гърнето - слага се толкова, колкото събира :) Смятам че на телешкото му подхождат повече подправки, но това вече е въпрос на индивидуален вкус и всеки може да си прецени колко да сложи.
ИзтриванеХубав ден, Маги :)
това изобщо няма нищо общо с оригиналната рецепта. не се слага и един грам олио,чушка също. заливката е само от вино , а печенето трае цяла нощ на най ниска степен .при това се сервира със счукан хрян. като не сте от раьона и не знаете рецептите не публикувайте глупости.
ОтговорИзтриванеУважаеми Анонимни,
ОтговорИзтриваневинаги ще се намери някой недоволен, че и по компетентен от автора на кой да е кулинарен Блог. Но освен, да си почешете езиците със злостни мнения, друго не постигате.
Рецептите са рецепти, и всяка една може да търпи промени, според вкуса на човека.
Не е казано да е от този регион, за да публикува рецептата. По тази логика, защо готвим и експериментираме с италиански специалитети и друго подобни???
Рецептата е едно към едно с оригиналът, това че Маги, е решила да пропусне хрянът, по вкусови съображения е едно,а това че вие искате да привлечете внимание с вашите уж знания е друго. Неписано правило е, че колкото по-бавно се пече едно ястие, толкова по-вкусно става. Но, понякога човек няма времето и предварително разграфен график да пече цяла вечер и всеки готви така, както му е на сърце и душа.
Ястието е прекрасно, за което ти благодаря Маги от сърце и душа.
Всичко в този блог ми харесва, поради продуктите които се намират у дома, достъпният начин по който си обяснила рецептите и прекрасният вкус и аромат който остават след тяхното приготвяне.
Продължавай да твориш и да ни радваш с твоите произведения!
Много усмивки и успехи и занапред!
от Бени :)
Сега попаднах на тая рецепта и тъй като съм от тоя град зная оригинала. Анонимен е прав когато става въпрос за стара автентична рецепта. Тя е само жили,лук, чесън, морков, картоф,сол, черен и малко червен пипер,целина глава и листа,един бахар, малък дафинов лист/да ен се бият ароматите/ и червено вино./не правим гювеч за да слагаме чушка , че и патлажан съм чела/ В зависимост от това колко жили или повече е месо / в смисъл да е повече месото от жилите, зависи как са вадени/ може и малко олио да не стане постно.Прави се в гърне на което капака се замазва с тесто и минимум 4-5 часа във фурната на ниска температура като заври. После си облизвате и пръстите и чинията ;-)
ИзтриванеБлагодаря Бени, няма какво друго да напиша в отговор :)
ОтговорИзтриванеЕйййй хора,бъдете по–позитивни!Това ,което предлага Маги е чудесно.Ако някой не го харесва не е задължително да го прави,ама това не е така ,онова не е така е малко злобарско.Всеки има право да експериментира .Маги,не Ви познавам,но харесвам това,което правите и Ви пожелавам все повече нови рецепти,които да споделяте с нас.Успех,мила!
ИзтриванеХора различни, мнения и вкусове също... радвам се че има положителни хора, които оценяват труда ми. Много благодаря за коментара, такива като него са изключително важни за мен :)
ИзтриванеСърдечни поздрави от мен, Маги!
В Горнооряховското гърне чушки ,брашно и чубрица не се слагат. Това не е гювеч.
ОтговорИзтриване