Спомените от моето детство свързвам с прекарването на ваканциите при баба на село. Добре са запечатани вкусните гозби, които ми готвеше, аромата носещ се из къщата .... А вида на добре изпечената пита, която вадеше пареща от пеща .... незабравимо!
Колкото и да се опитвам, може би няма да мога да направя питка като нейната - брашното не е същото като тогавашното, а и пещ нямам, но все пак мисля че се доближавам :)
20гр прясна мая / 1/2 кубче/ или 10гр суха мая
1сл захар
5чч /650гр/ брашно
2чл сол
2сл олио
1/2сл оцет
1 1/2чч топла вода
Маята се разтваря с 1/2 чч топла вода и захарта, оставя се да шупне за около 10-15 минути. След това към тях се добавят олиото, оцета и останалата вода и се разбърква.
Брашното се пресява със сола в тава, прави се кладенче по-средата и на тънка струя се изливат смесените течни продукти. Замесва се тесто, ако е нужно се добавят допълнително брашно или вода - в зависимост от това, колко ще поеме брашното.
Оставя се да втасва в купа, покрита с алуминиево фолио за час - аз го правя във фурна нагрята на 50-60С. както се вижда на снимката, моята се изпълни :)
Оформя се с ръце и се поставя в тавата за печене /моята е с диаметър 25см, ако ползвате по-голяма питката ще стане по-плоска/, постлана с пекарска хартия. Намазва се с малко олио, покрива се и се оставя да втасва още половин час. Градусите на фурната се засилват на 180С, питката се надупчва с вилица. Пече се 50 минути, а когато се зачерви се покрива с фолио и се пуска вентилатора. Изпечената питка се напръсква с вода и се завива в хартия и памучна кърпа.
След като си "обиколи нивата" за около 30 минути, е готова за хапване! Сирене или шарена сол - решете вие кое да и добавите :) :) :)
При копиране на материали от блога, моля посочвайте източник!
За тази Коледа направих питката от детските спомени - стана великолепна, като бабините едно време! Благодаря, Маги!
ОтговорИзтриванеИ аз благода, макар и със закъснение. Пожелавам много здраве, щастие и успехи през новата година 🙂
Изтриване